Luk

Moderaterne sætter truslen fra tech-giganterne på dagsordenen

Skal Europa have et europæisk medie?

Den 4. marts afholdte Moderaterne konference, hvor de diskuterede fordele og ulemper ved et europæisk alternativ til Facebook, Instagram, X og andre sociale platforme, som er ejet af amerikanske tech-virksomheder. Det skyldes, ifølge Moderaterne, at demokratiet presses af, at den demokratiske infrastruktur er deponeret i hænderne på en lille gruppe af mennesker, der ikke føler nogen forpligtelse til at varetage andet end deres egne økonomiske interesser.

Strategidirektør i Tænketanken Mandag Morgen og leder af ADD-projektets outreach-indsats, Lisbeth Knudsen, deltog i debatten, som også satte fokus på nogle af de udfordringer, som eksisterer omkring udviklingen af et europæisk socialt medie:

  • Hvordan skaffer man pengene til det?
  • Hvordan får man europæerne til at skifte platform?
  • Hvem skal eje og drive platformen?
  • Hvad skal forretningsmodellen være, hvis algoritmerne ikke skal være styrende?

Digitaliseringsminister Caroline Stage og forsknings- og uddannelsesminister Christina Egelund har efterfølgende været i Dagbladet Politiken med et forslag om at få et europæisk socialt medie i udbud. Artiklen er bag betalingsmur.